Určitě jste si už v pravém sloupci přečetli, že the other side je, mimo jiné, blog o minimalismu. Co přesně však tohle kouzelné slůvko znamená?
Minimalismus je označení uměleckého směru, který vznikl po druhé světové válce v Americe. Jeho základem se stal princip “doing more with less”, tedy princip, při němž se snažíme s méně prostředky dosáhnout většího (ve smyslu efektivnějšího) výstupu.
První minimalistická díla se začala objevovat v malířství a sochařství, ale to měl být teprve začátek. Prvky minimalismu následně zasáhly také hudbu, architekturu, literární tvorbu, design, webdesign, marketing a řadu dalších oblastí.
V současnosti se ve Spojených státech i jinde na světě dostává do obliby minimalismus jako forma životního stylu. Co přesně si pod něčím takovým představit?
Někteří lidé se mylně domnívají, že na to, abyste mohli být minimalistou, musíte prodat dům i auto, vyhodit televizi a počítač, žít v malé bílé místnosti bez nábytku a dekorací, vlastnit maximálně 55 věcí a už nikdy nic nového nekupovat.
Nic z toho není nutně pravda (tedy pokud po tom opravdu neprahnete). Jednou z nejkrásnějších charakteristik minimalismu je skutečnost, že neexistuje pouze jediný správný a striktní postup jak jej dosáhnout. Každý z nás si může minimalismus namodelovat podle svých potřeb. Bez výčitek proto můžete jít a vytáhnout svůj notebook z popelnice :)
Pro mě osobně je minimalismus životní styl, který člověku pomáhá zbavit se nepotřebných věcí, a naopak se zaměřit na skutečně důležité aspekty jeho života, ať už je to zdraví, potřeba seberealizace, vztah s druhými, osobní růst nebo příspěvek společnosti.
Na následujících řádcích uvádím pět největších přínosů, které jsem pocítil po začlenění principů minimalismu do mého života.
1. Soustředěnost na podstatné
V momentě, kdy začněme postupně ze svého života odstraňovat věci, myšlenky a vztahy, které pro nás nemají žádnou hodnotu, zjistíme, že se naše pozornost pomalu přesouvá někam jinam. Naše smysly ožijí. Najednou zatoužíme navštívit staré známé, se kterými jsme měli tolik společného. Vidíme, jak se náš životní partner trápí s něčím, s čím můžeme velmi snadno pomoci. Cítíme, jak naše tělo touží po nějakém sportovním vytížení. Doslechneme se mnoho zajímavých informací, které bychom předtím jen s mávnutím ruky přešli.
Minimalismus nám pomáhá oprostit se od všeho, co nás zahlcuje a otevřít náruč tomu, na čem nám skutečně záleží. Výsledkem této změny je nefalšovaný pocit spokojenosti.
2. Pocit svobody
Řada lidí se domnívá, že se budou mít dobře, pokud budou vlastnit hodně věcí. Zároveň však trochu zapomínají, že tyto věci současně vlastní je samotné. Pokaždé když odmítnou cestovat kvůli splátkám na auto, řeší reklamaci či servis zakoupeného zboží nebo ráno kvůli nerozhodnosti stráví půl hodinu probíráním svého šatníku, jsou omezováni. O nahrazování reálného kontaktu “přátelstvím” s našimi elektronickými miláčky nemluvě.
Minimalistický způsob života nám dopřává mnohem více času, prostoru a energie. Jak s těmito zdroji naložíme, záleží jen a jen na nás.
3. Nalezení smyslu
Až příliš často děláme některé aktivity a procesy automaticky, aniž bychom se hlouběji zamýšleli nad jejich významem. Děláme je zkrátka proto, že je dělají všichni.
Změňme to! Ptejme se neustále sami sebe, jestli nám právě vykonávaná činnost přináší nějaký užitek. A jestli ne a pouze nás zdržuje od toho, co skutečně chceme? Hoďme ji přes palubu!
4. Žití v přítomném okamžiku
Tento bod velmi úzce souvisí s bodem předchozím. Každý z nás už určitě někdy slyšel věty typu “Ať už je večer.” “Už aby byl pátek.” “Snad už tenhle projekt konečně skončí.” To je ovšem trošku nešťastný postoj. Pokud se budeme snažit život pouze přežívat, až překvapivě rychle nám propluje mezi prsty.
Zastavme se na okamžik. I na té nejprotivnější činnosti můžeme vždy najít něco pozitivního. Užijme si proto každou vteřinu času, který nám byl svěřen. Prožijme naplno každičký detail, závan větru, svit slunce nebo náznak emoce. Bavme se životem!
5. Bohatší život
Může to znít jako paradox. Pokud se zřekneme některých věcí, vztahů a aktivit, jak k čertu můžeme být bohatší?!
Odpověď je jednoduchá. I když budeme mít ve finále méně “položek” na našem pomyslném seznamu, o to větší pro nás budou mít reálnou hodnotu. Je to zkrátka upřednostnění kvality před kvantitou. Protože je to právě kvalita a opravdová hodnota věcí, vztahů a činností, na čem ve finále záleží.
Proto pokud dokážeme opustit všechno, co bychom podle společnosti měli mít a raději zaměříme svoji pozornost na to, co z celého srdce chceme, za co jsme skutečně vděční a kvůli čemu jsme ochotni každé ráno s úsměvem vstát z postele, čeká nás velmi bohatý a naplněný život.